header-left
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 20-1440    Version: 1 Name: Application for Variable Term Program Waiver CBEST, BCLAD and Program – California Commission on Teacher Credentialing – Named Employees for School Year 2020-2021
Type: Resolution Status: Passed
File created: 7/17/2020 In control: Deputy Chief, Talent
On agenda: 8/12/2020 Final action: 8/12/2020
Enactment date: 8/12/2020 Enactment #: 20-1146
Title: Approval by the Board of Education of Resolution No. 1920-2039 - Application for Variable Term Program Waiver - CBEST, BCLAD and Program - California Commission on Teacher Credentialing - Named Employees for School Year 2020-2021: 1. Yeris Majail, K - 5th Grade SDC Mild/Moderate Teacher, Franklin Elementary; 2. Amber Cox, K - 5th Grade Resource Specialist, Acorn Woodland; 3. Jeremy Jennings, 9th - 12th Grade Math, Coliseum College Prep Academy; 4. Neftali Diaz Ordaz Reyes, Kindergarten Bilingual Teacher, Markham Elementary; 5. Mark Zuniga, Kindergarten Bilingual Teacher, La Escuelita Elementary; 6. Khadija Graham, K - 5th Grade SDC Mild/Moderate Teacher, Martin L. King, Jr. Elementary; 7. Wiser Wise, 9th - 12th Grade Biology, Castlemont High School; 8. Sussana Young, 6th - 8th Grade Social Science, Bret Harte Middle School; 9. Vanessa Lusa, 1st Grade Bilingual Spanish, Greenleaf Elementary School; 10. Niazul Bashar, 9th - 12th Grade Moderate/Severe, Castlemont High School; 11. Daisy H...
Attachments: 1. 20-1440 Application for Variable Term Program Waiver CBEST, BCLAD and Program – California Commission on Teacher Credentialing – Named Employees for School Year 2020-2021
Contact: tara.gard@ousd.org

Title

Approval by the Board of Education of Resolution No. 1920-2039 - Application for Variable Term Program Waiver - CBEST, BCLAD and Program - California Commission on Teacher Credentialing - Named Employees for School Year 2020-2021:

1.                     Yeris Majail, K - 5th Grade SDC Mild/Moderate Teacher, Franklin Elementary;

2.                     Amber Cox, K - 5th Grade Resource Specialist, Acorn Woodland;

3.                     Jeremy Jennings, 9th - 12th Grade Math, Coliseum College Prep Academy;

4.                     Neftali Diaz Ordaz Reyes, Kindergarten Bilingual Teacher, Markham Elementary;

5.                     Mark Zuniga, Kindergarten Bilingual Teacher, La Escuelita Elementary;

6.                     Khadija Graham, K - 5th Grade SDC Mild/Moderate Teacher, Martin L. King, Jr. Elementary;

7.                     Wiser Wise, 9th - 12th Grade Biology, Castlemont High School;

8.                     Sussana Young, 6th - 8th Grade Social Science, Bret Harte Middle School;

9.                     Vanessa Lusa, 1st Grade Bilingual Spanish, Greenleaf Elementary School;

10.                     Niazul Bashar, 9th - 12th Grade Moderate/Severe, Castlemont High School;

11.                     Daisy Hernandez, 9th - 12th Grade Mild/Moderate, Life Academy;

12.                     Melody Noll, 9th - 12th Grade Social Science, Rudsdale;

13.                     Mumum Barker, 9th - 12th Grade Biology, Ralph Bunche;

14.                     Julio Molina, 9th - 12th Grade Social Science, Life Academy;

15.                     Haley King-Hayes, 9th - 12th Grade Social Science, Coliseum College Prep Academy;

16.                     Carlton Branscomb, 6th - 8th Grade English Teacher, Westlake Middle School;

17.                     Virginia Miu, 9th - 12 Grade Math, Oakland High School;

18.                     Stephen Levin, 12th Grade English, Castlemont High School;

19.                     Christine Castro, K - 5th Grade Multiple Subject, Greenleaf Elementary School;

20.                     Briana Hernandez, K - 5th Grade, Multiple Subject, Acorn Woodland;

21.                     Taylor West, 6th - 8th Grade Ed Specialist Mild/Moderate, Roosevelt Middle School;

22.                     Sadie Hewitt, K - 5th Grade Multiple Subject, Greenleaf Elementary School;

23.                     Tracy Garyson-Peters, 6th - 8th Grade Computer Science, Frick Impact Academy/School of Languages Middle School;

24.                     Amanda Beri, 6th - 8th Grade Ed Specialist Mild/Moderate, Frick Impact Academy/School of Languages Middle School;

25.                     Emily Veramessa, 6th - 8th Grade Music, Frick Impact Academy/School of Languages Middle School;

26.                     LaShawn Grimes, 6th - 8th Grade, Spanish, Frick Impact Academy/School of Languages Middle School

27.                     Valerie Jones, 6th - 8th Grade Special Education, Mild/Moderate RSP, La Escuelita/MetWest;

28.                     Shemone Howard, K - 5th Grade, Special Education Moderate/Severe, MLK;

29.                     Keisha Willard-Johnson, K - 8th Grade Social Worker, Parker/Markham;

30.                     Bruce Taft Jr., K - 8th Grade, Physical Education, Parker; and

31.                     Theresa Goodwin, 9th - 12th Grade Physical Education Castlemont High School.