header-left
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 18-1741    Version: 1 Name: Application - Provisional Internship Permit – California Commission on Teacher Credentialing - Named Employees for School Year 2018-2019
Type: Resolution Status: Passed
File created: 7/31/2018 In control: Chief Academic Officer
On agenda: 8/22/2018 Final action: 8/22/2018
Enactment date: 8/22/2018 Enactment #: 18-1455
Title: Approval by the Board of Education of Resolution No. 1819-0037 - Application for Provisional Internship Permit - California Commission on Teacher Credentialing - Named Employees for School Year 2018-2019: 1. Chidozie Onuegbe, 6th - 8th Grade Biology, Roosevelt Middle School; 2. Jonathan Mahoney, 9th - 12th SDC Mild/Moderate, Sojourner Truth; 3. Aatash Parikh, 6th - 8th Grade Computer Science, West Oakland Middle School; 4. Vesta Javaheri, 9th - 12th Grade Math, Castlemont High School; 5. Jose Cabeza, K - 5th Grade Physical Education, Glenview Elementary School; 6. Jazlynn Lee, K - 5th Grade SDC Mild/Moderate, Martin Luther King Jr. Elementary School; 7. Jerome Tatum, 9th - 12th Grade Social Science, Castlemont High School; 8. Claudette Lopez, K - 5th Grade SDC Mild/Moderate, Korematsu Elementary School; 9. Ervin Dinwiddie II, 9th - 12th Grade Business, Oakland High School; 10. Jean Washburn, 6th - 8th Grade Math, Claremont Middle School; 11. Josah Perley, K - 8th Grade Grade Bilingual,...
Attachments: 1. 18-1741 Application - Provisional Internship Permit – California Commission on Teacher Credentialing - Named Employees for School Year 2018-2019
Contact: Tara.Gard@ousd.org

Title

Approval by the Board of Education of Resolution No. 1819-0037 - Application for Provisional Internship Permit - California Commission on Teacher Credentialing - Named Employees for School Year 2018-2019:

1.                     Chidozie Onuegbe, 6th - 8th Grade Biology, Roosevelt Middle School;

2.                     Jonathan Mahoney, 9th - 12th SDC Mild/Moderate, Sojourner Truth;

3.                     Aatash Parikh, 6th - 8th Grade Computer Science, West Oakland Middle School;

4.                     Vesta Javaheri, 9th - 12th Grade Math, Castlemont High School;

5.                     Jose Cabeza, K - 5th Grade Physical Education, Glenview Elementary School;

6.                     Jazlynn Lee, K - 5th Grade SDC Mild/Moderate, Martin Luther King Jr. Elementary School;

7.                     Jerome Tatum, 9th - 12th Grade Social Science, Castlemont High School;

8.                     Claudette Lopez, K - 5th Grade SDC Mild/Moderate, Korematsu Elementary School;

9.                     Ervin Dinwiddie II, 9th - 12th Grade Business, Oakland High School;

10.                     Jean Washburn, 6th - 8th Grade Math, Claremont Middle School;

11.                     Josah Perley, K - 8th Grade Grade Bilingual, Melrose Leadership Academy;

12.                     Shawn Williams, 9th - 12th Grade English, Dewey Academy High School;

13.                     Roland Bouteiller, 9th - 12th Grade English, Skyline High School;

14.                     Charles King, 9th - 12th Grade English & History, Madison Park Academy Upper;

15.                     Joanna Santillan Medrano, 9th - 12th Grade Spanish, Coliseum College Prep Academy;

16.                     Michael Sereda, 9th - 12th Grade Physics, Oakland High School; and

17.                     Kenta Maniwa, 9th - 12th Grade SDC Mild/Moderate, Madison Park Academy Upper.